Paulownia – strom budúcnosti

“Na Slovensku sa ročne vyťaží až 10 miliónov kubických metrov dreva. Aby naše lesy zostali zachované, je prípustné vyťažiť maximálne 5,5 milóna.” –  Uviedol Ján Topercer (slovenský ekológ botanickej záhrady v Blatnici).

14 mesiacov po výsadbe 1-ročného pníka

Ak ste o strome Paulownia doposiaľ nepočuli, čítajte pozorne. Je pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti ho aj na Slovensku budete vidieť čoraz častejšie.

Tento rýchlorastúci strom je jedinečný niekoľkými svojimi vlastnosťami, napríklad:

Drevo tohto stromu je vysoko cenené pre jeho vlastnosti, ako sú pružnosť, ľahkosť, pevnosť a neobsahuje “hrče”. Paulownia má aj bohatý koreňový systém, ktorý dokáže “vyťahovať” spodné vody, zabraňuje erózií pôdy za rok vyprodukuje až 30kg lístia, ktoré je bohaté na vitamíny a minerály a používa sa ako výživné krmivo pre dobytok (10-ročný strom). Nazývajú ho aj “kysličníkový strom”, 1ha (850 stromov) dokáže pohltiť až 100 ton CO2 ročne, pričom napríklad 1ha agátového lesa pohltí “len” približne 15 ton CO2.

Pôda v okolí paulownie je vhodná na pestovanie medziplodín, ktoré tu dosahujú až o 30% väčšiu úrodnosť.

Paulownia pochádza z Číny, kde tento strom patrí medzi najcennejšie už viac ako 2000 rokov. Krajina pomocou tohto stromu vyriešila problémy s eróziou pôdy. Paulownia je vysádzaná v povodí najväčších riek, a výrazne napomáha mikroklíme hlavne vďaka svojim listom, ktoré dosahujú priemer až 90cm (v prvom roku, neskôr sú menšie).

Včely a Paulownia

Kvety stromu sú až 5 cm hlboké a pre včely tvoria vysoký zdroj nektáru. Len z 10-ročného stromu dokážu včely získať nektár na vyprodukovanie až 20kg medu! Tento med má lahodnú chuť a pre svoje liečivé účinky a kvalitu je v zahraničí vysoko cenený. Je podobný agátovému medu.

Pestovanie a hodnota Paulownie

Tento strom je nenáročný na pestovanie. Všetko, čo potrebuje po výsadbe, je dostatok vlahy a to hlavne v prvom a druhom roku. Po tomto období si vytvorí dostatočnú koreňovú sústavu a následne dokáže čerpať vlahu z hĺbky pôdy až 9 metrov. Je využívaná aj na ťažbu dreva, ktorého aktuálna hodnota sa pohybuje približne 350€/m3 (zdroj: alibaba.com).

Zvyčajne sa ťaží po 5-6 rokoch, kedy má hrúbku porovnateľnú so 40-ročným dubom. Potom z odrezaného kmeňa dokáže vyrásť ďalší strom ešte rýchlejšie vďaka už rozvetvenej koreňovej sústave. Tento cyklus je možné opakovať až po dobu 80 rokov (životnosť koreňa).

Na 1ha sa vysádza 850 stromov. Z jedného stromu je možné získať až 0,5 m3 – 1 m3 dreva. To znamená, že po 6 rokoch vám dokáže “vyrásť” z pôdy (1ha) odhadom 50 000€.

Nie sme zástancovia výrubu stromov, ale veríme, že tento strom dokáže do určitej miery nahradiť drevo z lesov, ktoré sú pričinením človeka každým dňom menšie.

2 thoughts on “Paulownia – strom budúcnosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *