Paulownia – pestovanie

VÝSADBA A STAROSTLIVOSŤ RÝCHLORASTÚCICH STROMOV PAULOWNIA

Výsadba 1-ročných koreňov

Korene sa môžu vysádzať na plochu v rozmeroch výsadby:

2m x 3m – na palivové drevo na vykurovanie (môžu byť zrezané po 4. roku).

4m x 4m alebo 3m x 4m – sa využíva na zalesňovanie pozemkov a získavanie stavebného reziva (zrezané po 5. roku od výsadby 1-ročného koreňa).

Jama by mala byť 40-60 cm hlboká a 30-50 cm široká. Odporúča sa, aby sa zemina v jame pod koreňom zmiešala s dusíkatým hnojivom (napr. NPK, alebo iné organické hnojivo).

1. Krok – korene pred výsadbou ponorte do vody na 24 hodín. Tesne pred výsadbou odstrihnite konce hlavných koreňov (nie vlásočnicových).

2. Krok – do vykopanej jamy nasypte hnojivo a prázdnu jamu zalejte vodou. Hlbšie korene si neskôr tieto živiny nájdu.

Starostlivosť

Výhonky z koreňa začnú rásť v po 2-3 týždňoch po vysadení (podľa počasia). Slabé výhonky vylámeme a necháme 1 najsilnejší (základ kmeňa stromu).

Pôda okolo koreňov by mala byť pravidelne kyprená. Keď strom narastie do výšky 1-1,5 m, začínajú vyrastať nové výhonky nad listami (zálistky). Keď dosiahnu výhonky

dĺžku 5 cm, mali by byť odstránené, čo sa dá ľahko vykonať ručne. (viď obrázok)

Akonáhle sa výhonky prestanú oblamovať, strom začne rásť do koruny.

Neodstraňujte listy, len výhonky. Listy opadnú samé na jeseň.

V nasledujúcom roku, na jar, vytvoríme rozvetvený strom, t. j. ponecháme výhonky vo výške od 4 do 8 metrov podľa potreby, ostatné výlameme.

V prípade, že strom nedosiahne výšku 1,5 metra (nebol dostatočne zavlažovaný), proces rastu od koreňa sa musí opakovať, vďaka čomu vyrastie nový strom od zeme.

Tieto výhonky budú opäť z kmeňa vyrastať aj v druhom roku po výsadbe. Je potrebné ich preto na jar jednorázovo odstrániť a rany ošetriť. V prípade, že ste v prvom roku nechali rásť strom bez konárov (len do výšky), ponechajte len najvrchnejšie výhonky, z ktorých si strom vytvorí korunu.

Polievanie a hnojenie

Pôda by nemala zostať počas prvého roku po výsadbe úplne suchá. Začiatok pravidelného zavlažovania by mal začať ihneď po vypuknutí výhonkov, približne v máji. Počas júna, júla a augusta je potrebné udržiavať pôdu okolo kmeňa každého stromu mokrú! V prípade suchého a horúceho počasia sa odporúča zavlažovať stromy v prvom roku objemom približne 100 litrov vody/ týždeň.

Používajú sa dusíkaté hnojivá, napríklad NPK alebo slepačí trus, avšak tieto hnojivá sú silné, a preto odporúčame pozorne čítať návod na použitie napísaný na prílušnom hnojive. Pozor na predávkovanie, príliš veľa hnojiva môže poškodiť rast stromu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *