18. októbra 2016

Kto sme?

V našej rodinnej, včelej farme už desiatky rokov patrí jar a leto výhradne včelám. Posledné roky sa o ne aktívne staráme spoločne s otcom, ktorý sa včeláreniu venuje už viac ako 37 rokov. Je to tvrdá práca a koníček zároveň.

V roku 2004 sme obhospodarovali približne 30 včelstiev a ďalších 80 sme odkúpili od syna starého včelára, ktorý zomrel. O tri roky, v roku 2007 (31.12. – na Silvestra), nám kompletne všetky včelstvá vyhoreli, dodnes z neznámych príčin. Nasledujúcu jar sme sme si zaobstarali jedno včelstvo. Od toho momentu sme už žiadne včely nekúpili, len sme ich postupne sami rozmnožovali.

Dnes máme 40 včelstiev, o ktoré je starostlivo postarané, a „na oblátku“ sa nám včely každý rok odvďačia chutným medom a inými zdravými produktami.

Našim cieľom je naďalej rozmnožovať včelstvá v takom tempe, ako tomu bolo posledných 10 rokov.

Práve preto sme vytvotili projekt MaryBee, ktorého cieľom je neustále vytvárať nové včelstvá a poskytovať ich na adopciu. Adopciou, respektíve vstúpením do tohto projektu nielenže podporíte dobrú vec, ale navyše získate prístup k akémukoľvek produktu priamo od včelára.

Realita v dnešnom poľnohospodárstve je taká, že aj napriek boju proti používaniu pesticídov a iných chemických zásahov do prírody, sa používajú škodlivé látky aj naďalej v extrémnych množstvách, nemysliac pritom na život včiel.

Naše riešenie problému je, že sme začali na jar 2016 vysádzať rýchlorastúce medonosné stromy a rastliny, ako pastvu pre včely, ktoré si z nich vytvárajú zásoby vo forme kvalitného a chutného medu. Sme pripravení aj naďalej vysádzať medonosné dreviny, až kým vytvoríme vlastný ekosystém pre včely. Oblasť bude plne autonómna, bez pesticídov a iných škodlivín a tak vám trvalo budeme môcť zaručiť kvalitné, čisto prírodné produkty.

Sme tu pre vás.

Váš tím MaryBee.

_dsc_0011