Pestovanie zázračného stromu Paulownia

REZERVUJTE SI SVOJE PAULOWNIE NA JAR 2019 HNEĎ TERAZ

 

Pestovanie zázračného stromu Paulownia

Naša krajina sa nachádza v miernom podnebnom pásme, ktoré poskytuje ideálne podmienky pre rast a využitie vysokého potenciálu zázračného stromu Paulownia. Využitie tohto stromu je skutočne širokospektrálne. Úžitok môžeme získať od jeho listov, cez kvety, konáre až po jeho kmeň. V prvom rade si vyžaduje hlavne starostlivosť.

Plnohodnotné drevo z Paulownie už po 1. roku.

Naše rady a tipy pre pestovanie stromu Paulownia

 

Výber pôdy

Prvý dôležitý krok pred výsadbou, je výber vhodnej pôdy. Na Slovensku máme prevažne černozeme a ílovité zeme. Každý typ pôdy má svoje špecifické vlastnosti, ktoré napomáhajú k rastu dreviny.
Černozeme sú bohatšie na živiny a minerály. Znamená to, že počas ich pestovania budeme potrebovať menej pridaných hnojív a výživných látok.
Ílovitá pôda je „chudobnejšia“ na výživu pre stromy, ale na druhej strane má výhodu v tom, že lepšie zadržiava vlahu, takže na podporu rastu spotrebujeme menej vody.

 

Mäsité listy dosahujú v priemere až 80cm, vďaka ktorým prebieha rýchla fotosyntéza.

Spôsobov pestovania, ako aj využitia tohto cenného dreva je mnoho, ale to si povieme
v nasledujúcom vydaní tejto série článkov.

Štandarom pri pestovaní je rozmedzie 4×4 metre medzi stromami. Takýto štýl pestovania nám umožní efektívne získať drevo na ďalšie spracovanie, štiepku z konárov, potravu pre dobytok
z mäsitých listov bohatých na bielkoviny, alebo bohato obsypanú korunu stromov, ktorá poslúži na v jarnom období ako pastva pre včely.

 

 

Príprava pôdy

Prezývaný aj ako „oxytree“. 1 hektár takéhoto lesa pohltí až 100 ton CO2 ročne, pričom pre porovnanie agátový les pohltí len približne 30 ton CO2.

V tomto prípade sme sa rozhodli pre pestovanie drevín vo vzdialenosti 4×4 metre. Strom bude rásť
kolmo do výšky (ako stĺp) a vzhľadom na to, odporúčame vopred čo najpresnejšie vymerať presnú
polohu každého stromu.
Následne je potrebné vykopať pre každý „koreň“ jamu s hĺbkou, ako aj šírkou 50-70 cm. Dôležitejšia je hĺbka, nakoľko korene stromu budú siahať už po prvých rokoch až niekoľko pár metrov pod zem.
Je výhodou, ak budete mať celú plochu pôdy kvalitne rozrobenú – bez zbytočných a nežiadúcich
burín, ktoré by na začiatku mohli brániť Paulowniam v raste. V ďalších rokoch to nie je podmienkou,
ale odporúča sa udržiavať pôdu „čistú“ v blízkom okolí kmeňov.

 

Načasovanie

Najefektívnejšia je výsadba 1-ročných koreňov (v pomere cena/efektivita rastu). Koreň je 1 rok starý, zrezaný strom. Vďaka tomu, že koreň je už vyvinutý, dokáže z neho vyrásť strom vysoký až 4-5 metrov v prvom roku.
Vysádzanie Paulownií sa uskutočňuje v našich podmienkach až po skončení prvých mrazov. Nie je určený presný dátum. Počasie sa mení každým rokom a naše odporúčanie je radšej počkať, a sadiť až 1-2 týždne po ich skončení. Obdobie na výsadbu je vhodné až do polovice júla, všetko záleží od konkrétnych podmienok pre danú oblasť (nadmorská výška, horizontálny náklon pôdy a podobne).

Závlaha

Najdôležitejšia zložka podporujúca rast tohto stromu je voda. Je dôležité, aby od prvého dňa mohol koreň „čerpať“ vodu z pôdy. Aby sme využili potenciál rastu, odporúčame zabezpečovať vodu pre každý strom v objeme 50-100 litrov vody týždenne (v závislosti od toho, ako je strom vysoký a starý), a to aj v prípade mierneho dažďa.
Od druhého roka má strom dostatočne rozvinutý koreňový systém a v tom prípade stačí podporiť jeho ďalší rast vodou „len preventívne“.

Hnojivo

Odporúčame používať hnojivá založené na prírodnej báze, s obsahom dusíka, draslíka a fosforu.
Dusík – podporuje rast a zrenie dreviny.
Draslík – prirodzená ochrana voči škodcom a podporuje kvitnutie (od 4. roka).
Fosfor – napomáha koreňovému systému.

Ošetrovanie

„Nahé“ Paulownie počas zimného obdobia.

Po výsadbe koreňa začne rásť viacero výhonkov. Po 1-2 týždňoch necháme len jeden najsilnejší
výrastok a zvyšné opatrne vylámeme. Trčiaci koreň zrežeme tesne nad nechaným výrastkom a pomôžeme tak rastline „tlačiť“ vodu a živiny priamo do výhonku.
Počas celej doby rastu sa bude strom snažiť rozkonárovať. Vďaka vylamovaniu prebytočných
výhonkov ho môžeme formovať podľa našich predstáv. Bežne sa necháva drevina rásť až do 5-6
metrov, a následne sa už nechá voľne formovať koruna od danej výšky.

 

Už po 6-7 rokoch sa môžeme tešiť z lesa, ktorý máme možnosť vysadiť už dnes. Prajeme vám tak veľa trpezlivosti pri jej ďalšom pestovaní. 🙂

 

 

Prečítajte si aj „PAULOWNIA – STROM BUDÚCNOSTI“

Uložiť odkaz do záložiek.