Paulownia – strom budúcnosti

“Na Slovensku sa ročne vyťaží až 10 miliónov kubických metrov dreva. Aby naše lesy zostali zachované, je prípustné vyťažiť maximálne 5,5 milóna.” –  Uviedol Ján Topercer (slovenský ekológ botanickej záhrady v Blatnici).

Ak ste o strome Paulownia doposiaľ nepočuli, čítajte pozorne. Je pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti ho aj na Slovensku budete vidieť čoraz častejšie.

paulownia05

Na Slovensku máme výborné podmienky na pestovanie týchto drevín.

Tento rýchlorastúci strom je jedinečný niekoľkými svojimi vlastnosťami, napríklad:

  • drevo tohto stromu je vysoko cenené pre jeho vlastnosti, ako sú pružnosť, ľahkosť, pevnosť a neobsahuje “hrče”
  • rastie rýchlosťou až 3-5 metrov za rok (pri vhodných podmienkach), do výšky 20-25 metrov
  • má bohatý koreňový systém, ktorý dokáže “vyťahovať” spodné vody, zabraňuje erózií pôdy
  • za rok vyprodukuje až 30kg lístia, ktoré je bohaté na vitamíny a minerály a používa sa ako výživné krmivo pre dobytok (10-ročný strom)
  • nazývajú ho aj “kysličníkový strom”, 1ha (600 stromov) dokáže pohltiť až 100 ton CO2 ročne, pričom napríklad 1ha agátového lesa pohltí “len” približne 15 ton CO2
  • pôda v okolí paulownie je vhodná na pestovanie medziplodín, ktoré tu dosahujú až o 30% väčšiu úrodnosť
unnamed-4

Z kvetov Paulownie majú včely výživnú pastvu.

Paulownia pochádza z Číny, kde tento strom patrí medzi najcennejšie už viac ako 2000 rokov. Krajina pomocou tohto stromu vyriešila problémy s eróziou pôdy, Paulownia je vysádzaná v povodí najväčších riek, a výrazne napomáha mikroklíme hlavne vďaka svojim listom, ktoré dosahujú priemer až 40cm.

Včely a Paulownia

Kvety stromu sú až 5 cm hlboké a pre včely tvoria vysoký zdroj nektáru. Len z 10-ročného stromu dokážu včely získať nektár na vyprodukovanie až 20kg medu! Tento med má lahodnú chuť a pre svoje liečivé účinky a kvalitu je v zahraničí vysoko cenený. Je podobný agátovému medu.

Pestovanie a hodnota Paulownie

3-mesačná paulownia na včelnici MaryBee. Výška 330cm, priemer listov 80cm.


Tento strom je nenáročný na pestovanie. Všetko, čo potrebuje po výsadbe, je dostatok vlahy a to hlavne v prvom a druhom roku. Po tomto období si vytvorí dostatočnú koreňovú sústavu a následne dokáže čerpať vlahu z hĺbky pôdy až z 2-4 metrov. Je využívaná aj na ťažbu dreva, ktorého aktuálna hodnota sa pohybuje približne 250€/m3 (zdroj:
alibaba.com).

Zvyčajne sa vyrubuje po 5-6 rokoch, kedy má hrúbku porovnateľnú so 40-ročným dubom. Potom z odrezaného kmeňa dokáže vyrásť ďalší strom ešte rýchlejšie vďaka už rozvetvenej koreňovej sústave. Celkovo sa tento cyklus rastu opakuje až 4 krát a to už bez ďalšej starostlivosti o strom.

Na 1ha sa vysádza 600 stromov. Z jedného stromu je možné získať až 1 m3 dreva. To znamená, že po 6 rokoch vám dokáže “vyrásť” z pôdy (1ha) odhadom 150 000€.

V MaryBee nie sme zástancovia výrubu stromov, ale veríme, že tento strom dokáže do určitej miery nahradiť drevo z lesov, ktoré sú hlavne pričinením človeka každým dňom menšie.