4. júna 2018

Pestovanie

OBJEDNAJTE SI SVOJE PAULOWNIE PRE JAR 2019 UŽ DNES

VÝSADBA A STAROSTLIVOSŤ RÝCHLORASTÚCICH STROMOV PAULOWNIA

Výsadba 1-ročných koreňov
Naše korene sa môžu vysádzať na plochu v rozmeroch výsadby:

2m x 3m – na výrobu dreva na vykurovanie (môže byť rezané po 4-5 rokoch).

4m x 4m alebo 3m x 4m – sú využívané zalesňovanie a získavanie stavebných materiálov (zrezané v 6.-7. roku).
Jama musí byť minimálne 40-60cm hlboká a 30-50cm široká. Odporúča sa, aby sa zemina zmiešala s dusíkatým hnojivom alebo umelým hnojivom, približne 150 g (komplexné hnojivo MPK 15-15-15). Pred zasadením je vhodné vložiť do otvorov čajovú lyžičku insekticídu Saturn Terra, ktorý je určený na potlačenie škodcov v pôde. Koreň starostlivo zasypeme zeminou.

1. Krok

2. Krok

Korene je potrebné po výsadbe zaliať vodou (3-5 litrov/koreň).

3. Krok

4. Krok


Starostlivosť
Korene je potrebné kontrolovať v druhej polovici mája. Po vylámaní výhonkov koreň rastie a vzniká nový strom.
Pôda okolo koreňov musí byť čistá, bez buriny, nakoľko by zbytočne čerpala vlahu potrebnú pre rast paulownie. Okolo nich je možné umiestniť aj slamu alebo kryciu vrstvu (čiernu fóliu), ktoré potláčajú burinu a zadržiavajú vlhkosť. Keď stromy vyrastú do výšky 1-1,5 m, začínajú sa rozkonárovať do tvaru „V“ medzi veľkou listovou stopkou a kmeňom. Keď dosiahnu výhonky
dĺžku 5 cm, mali by byť odstránené, čo sa dá ľahko vykonať ručne. Neodstraňujte listy, len výhonky! Listy opadnú na jeseň.
V nasledujúcom roku, na jar, vytvoríme rozvetvený strom, t. j. ponecháme  výhonky vo výške 4 až 8 metrov.
V prípade, že strom nedosiahne výšku 1,5 metra (nebol dostatočne zavlažovaný a živený), štepenie sa musí opakovať, vďaka čomu vyrastie nový strom od zeme.

Polievanie
Po štepení sa musíme uistiť, že pôda nie je suchá. Začiatok pravidelného zavlažovania by mal začať ihneď po vypuknutí výhonkov, približne v júni.
V závislosti od spôsobu zavlažovania sa to dá vykonať niekoľkými spôsobmi:
Zmiešajte 1-1,5 kg hnojiva v pomere do 1000 litrov vody:
50% dusíkového hnojiva (kalcinit, dusičnan amónny)
50% komplexné hnojivo – MPK
Hnojivá sa zriedia s vodou, ideálne vo veľkej nádrži (1000l). Do konca augusta je žiadúce, aby každé zavlažovanie bolo rovnaké, s rovnakými dávkami. Po uplynutí tohto obdobia iba čistou vodou.
Ak sa hnojivá nerozriedia, zmiešajte dusíkaté hnojivo (KAN) a komplexné hnojivo (MPK 15 15 15) v pomere 50-50% a raz za desať dní vložte jednu čajovú lyžičku tejto zmesi na rastlinu, kým rastlina nedosiahne výšku 1 meter. Po prekročení výšky 1 meter, môžete použiť namiesto čajovej, polievkovú lyžicu. Proces hnojenia trvá do konca augusta.
POZOR! Počas júna, júla a augusta je potrebné udržiavať pôdu okolo kmeňa každého stromu mokrú!

Ochrana
V prípade, že sa objaví hubová choroba, ako napríklad ochorenie listových škvŕn, odporúča sa použiť fungicíd Bakar oxychlorid. Odporúčame používať Tonus alebo Affinex proti škodcom, ako napr. vši a mory, a Nurella D, Despot, Dimilin alebo Avaunt 15EC proti katterpillars.

 

Prečítajte si aj „PAULOWNIA – STROM BUDÚCNOSTI“