Včely, ako ich (možno) nepoznáte

To, že nám včely prinášajú sladkú pochúťku zvanú med tvorí len zhruba 15% ich celkového potenciálu, pričom jedna včelia rodina ho dokáže ročne vyprodukovať až 150 kilogramov. Z tohto množstva priemerne spotrebujú približne 90%. Výnimočný bol rok 2016 v tom, že kvôli nepriaznivému počasiu si včely v mnohých prípadoch nedokázali pokryť ani vlastnú spotrebu. To znamenalo pre mnohých včelárov dokrmovanie cukrovým roztokom aj počas leta a tým udržať nažive tieto zázračné stvorenia.

Ich podstata a prínos pre nás je však úplne iná. Až 71% plodín pestovaných na zemi, je opelených včelami.Farmárom dokážu zvýšiť úrodu dokonca o 40-90%. Jednu rodinu tvorí na vrchole sezóny až 50 000 jedincov a aj v tomto smere sú unikátne a stávajú sa tak pre poľnohospodárstvo jeho nenahraditeľnou zložkou.

Vďaka svojmu ochlpeniu dokáže efektívne roznášať peľ z kvetov, ktorý sa zachytáva na jej telo.

Fakty o včelách:

  • Včela medonosná, navštívi pri jednom výlete z úľa 50-100 kvetov. V zásade, pri každom tomto výlete navštevuje len jeden vybraný druh kvetu (napríklad ak začne opeľovať čerešňu a vedľa kvitne iný ovocný strom, nepreletí naň, aby nezmiešala dva rôzne druhy).
  • Za jeden deň navštívia robotnice z jedného včelstva až 10 000 kvetov.
  • Krídla včiel kmitajú rýchlosťou až 11 400 krát za minútu.
  • Včela odpočíva iba v čase maximálneho vyčerpania, aj to iba 10-20 minút, následne sa vráti opäť do práce.
  • Jeden kilogram medu znamená pre včely viac ako 2 500 navštívených kvetov a 160 000 nalietaných kilometrov a je to výsledkom práce viac ako 6 000 včiel.
  • Včely sú mimoriadne citlivé tvory. Kvet, ktorý bol práve opelený začne vysielať elektromagnetické vlny, a tie zachytávajú včely svojimi tykadlami. Takto automaticky rozpoznajú kvet, ktorý im môže poskytnúť pastvu ihneď.

Včely sú spoločenstvo, od ktorého sa my ľudia máme čo učiť.

Každá včela automaticky vie, čo má robiť a svoje úlohy si plní vždy na 100%. Po jej vyliahnutí začne čistiť úľ. Následne sa zoznámi s kráľovnou a poďakuje jej za život tým, že ju kŕmi. Predtým než prvýkrát vyletí z úľa pomáha stavať a strážiť úľ. Zväčša na 21. deň vylieta a stáva sa z nej robotnica, ktorá prináša peľ alebo med. Táto práca je pre ňu mimoriadne namáhavá. Včela v úlohe robotnice sa dožíva 2-4 týždne, až sa v podstate sa upracuje k smrti. Pre porovnanie, zimná včela ktorej úlohou je „len“ prežiť chladné obdobie roka sa môže dožiť až 7 mesiacov.

Úloha kráľovny je klásť vajíčka a zabezpečiť tak potomstvo. Včely sa o ňu nonstop starajú.

Včela je tak humánna, že ak cíti svoju smrť, odletí z úľa čo najďalej, aby jej pozostatky neznečisťovali obydlie a tým nevytvárala “zbytočnú” prácu pre tie ostatné.

Včela medonosná by ako jedinec neprežila. Je inšpirujúce, že si navzájom pomáhajú a spolu vytvárajú najväčšie spoločenstvo na Zemi. Ony vedia, že v jednote je sila.
Menu